Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 

You are currently in: News and Events

Teachers and school staff celebrated at 2019 Essex Teaching Awards

6 February 2019

Outstanding teachers, school support staff and early years settings have been recognised at the 2019 Essex Teaching Awards.

The annual awards, which are in their sixth year, took place at Hylands House in Chelmsford last night (Tuesday 5 February).

The Essex County Council event celebrates excellence in education and highlights the amazing work of teachers and staff in the county’s schools and early years settings.

Group photo of Essex Teaching Award winners 2019

Cllr Ray Gooding, Essex County Council’s Cabinet Member for Education, said:
“I’m delighted to have had another opportunity to celebrate the fantastic contribution our education colleagues make to the lives of children and young people across the county.

“The high number of nominations we received this year speaks volumes and each one is testament to the talent and skills we have in Essex. I’m pleased we’ve also had the opportunity to recognise our early years colleagues for the first time.

“Congratulations to everyone who won and those who were highly commended this year.”

This year’s award winners were:

Primary/Special School Headteacher of the Year Award
Winner: Sally Leung - Montgomery Infant & Nursery School, Colchester
Highly Commended: Marie Staley - Moulsham Junior School, Chelmsford
Highly Commended: Ceri Jones - Chipping Hill Primary School, Witham
Secondary School Headteacher of the Year Award –
Winner: Rob James – The Ramsey Academy, Halstead
Highly Commended: Neil Gallagher - Clacton County High School, Clacton-on-Sea

Lifetime Achievement Award
Winner: Mark Hayes - Saffron Walden County High School, Saffron Walden
Highly Commended: Susan Woodhead - Matching Green CE Primary School, Harlow
Highly Commended:  Sally Davies - SEAX Trust
Highly Commended:  Amanda Ketley - Kings Road Primary School, Chelmsford
Highly Commended: John Clements – The Learning Partnership Trust
Highly Commended:  Ann Bryant - Thomas Lord Audley School, Colchester

New Teacher of the Year Award

Winner: Dr Dan Brown – The Stanway School, Colchester
Highly Commended: Georgia Kehoe – The Ramsey Academy, Halstead

Team of the Year Award
Winner: Inclusion Team, Grove Wood Primary School, Rayleigh
Highly Commended: Oaklands Infant School, Chelmsford

Primary School Teacher of the Year Award
Winner: Claire Smith - Grove Wood Primary School, Rayleigh
Highly Commended: Christina Pateman - Meadgate Primary School, Chelmsford
Highly Commended: Sophie Hammond - Collingwood Primary School, South Woodham Ferrers

Secondary School Teacher of the Year Award
Winner: Rebecca Reilly - The Stanway School, Colchester
Highly Commended: Ben Reakes - Colchester Academy, Colchester
Highly Commended: Jen Cooper – Beauchamps High School, Wickford

Special School Teacher of the Year Award
Winner: Ryan Hodgeson - Ramsden Hall Academy, Billericay
Highly Commended: Katie Johnson – Shorefields School, Clacton-on-Sea
Highly Commended: Janie Haigh - Casteldon College, Wickford

Teaching Assistant of the Year Award
Winner: Hazel Martin - Fordham All Saints CE Primary School, Colchester
Highly Commended: Jemma Jaggs - Moulsham Junior School, Chelmsford
Highly Commended: Jamie Fyfe - Holy Family Catholic Primary School, Witham

Childminder of the Year
Winner: Jennie Heath, Epping
Highly Commended: Liz Robinson, Frinton-on-Sea

Early Years and Childcare Practitioner of the Year (in the PVI Sector)
Winner: Helen Taylor, Tiddlywinks Preschool, Colchester
Highly Commended: Gemma Baker - Nanny Jo's Day Nursery, Clacton-on-Sea
Highly Commended: Fatima Hussain - Flying Start Day Nursery, Chigwell

Governing Body
Winner: Moulsham Junior School, Chelmsford
Highly Commended: The Endeavour School, Brentwood
Highly Commended: The Stanway School & Thomas Lord Audley School Federation, Colchester (both schools share one governing body as they are part of a multi-academy trust)

Student Choice Award
Winner: Koray Gurur – Thurstable School, Tiptree
Highly Commended:  Graham Thorpe - Moulsham High School, Chelmsford
Highly Commended: Kerry Rowland - Thomas Lord Audley School, Colchester
Highly Commended: Andrew Chitsakamile - Clacton County High School, Clacton-on-Sea